10.08.2022
Imieniny: Bianki, Borysa i Wawrzyńca
...

Jesteś tutaj

Dożynki parafialne w Pisarzowicach

Wersja do wydruku

„Pustoszeją już zagony
w cieniu brzóz przekwita wrzos
i osnuwa babie lato
świerszcza skrzypce zżęty kłos

choć skończony żniwny czas
za rok wróci jeszcze raz jeszcze raz
przy ołtarzu poświęcony
wieniec przyjmie gospodarz”

Tą przepiękną pieśnią zespół regionalny „Pisarzowianki” rozpoczął 14 września w naszej parafii, w kościele pw. Św.Marcina dożynki parafialne. Dożynki te były ukoronowaniem całorocznej pracy rolników. Od wielu już lat obchodzone są w naszej wiosce w kościele parafialnym.
O odprawienie Mszy Świętej dziękczynnej dożynkowej za zebrane plony (w tym roku szczególnie ciężkie żniwa) i okazane Boże błogosławieństwo podczas ciężkiej pracy naszych rolników, a także działkowiczów, ogrodników, sadowników i pszczelarzy poprosił księdza proboszcza sołtys Pisarzowic Stanisław Peszel. Poprosił także o poświęcenie wieńca i chleba upieczonego z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej pięknej pisarzowskiej ziemi. Poprosił także o poświęcenie miodu, wina, owoców i kwiatów. Mszę Świętą w intencji ww odprawił ksiądz proboszcz Janusz Gacek w asyście wikariusza ks. Adama.
Z symbolicznym bochenkiem chleba do ołtarza szli Starostowie Dożynek państwo Elżbieta i Stanisław Kubiczek. Wieniec dożynkowy u stóp ołtarza złożyli rolnicy państwo Urszula i Kazimierz Zemanek wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Kwiaty i zboże pod zasiew niosły dzieci państwa Kubiczek. Pszczelarze Tomasz Pieczka oraz Jerzy Smolarski, jak co roku ofiarowali złocisty miód, a Sołtys wsi pan Stanisław Peszel z małżonką wino mszalne.
W trakcie mszy świętej ks. proboszcz Janusz Gacek w asyście ks Adama poświęcili piękny bochen chleba,upieczony przez państwo Renatę i Andrzeja Mandów, wieniec upleciony przez panie z KGW oraz tegoroczne symboliczne zbiory, które  stanowiły piękną dekorację ołtarza. A wykonały ją panie: Agata Kubiczek i Wanda Adamczyk.
Nie zabrakło także naszej młodzieżowej orkiestry dętej pod batutą Damiana Bogacza.
Po uroczystej Mszy Świętej Starostowie i zaproszeni goście udali się do Domu Kultury, gdzie inicjatorzy tych uroczystości, a więc sołtys Stanisław Peszel i zarząd KGW pod kierownictwem pani Cecylii Puzoń serdecznie podziękowali współorganizatorom. Podkreślili, że pomimo iż w Pisarzowicach ubywa rolników to jednak zawsze znajdzie się grupka chętnych do organizowania i kultywowania tych pięknych tradycji dożynkowych .Podkreślili również, że w Pisarzowicach od wielu już lat wieniec dożynkowy i bochenek chleba niesie się w darze tylko i wyłącznie jednemu głównemu gospodarzowi. Jest nim Pan Bóg. To On daje siły do pracy, daje słońce, deszcz, by rośliny mogły rosnąć.

Współorganizatorami dożynek w Pisarzowicach byli:

  • Ksiądz Proboszcz Janusz Gacek z wikariuszami
  • Rada Sołecka
  • Starostowie dożynek państwo Elżbieta i Stanisław Kubiczek i  państwo Urszula i Kazimierz Zemanek
  • Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich
  • Zespół regionalny „Pisarzowianki”
  • Pszczelarze z  naszej parafii
  • Młodzieżowa orkiestra dęta przy OSP Pisarzowice
  •  Państwo Donata i Adam Gacek oraz Monika i Roman Kiczmer
  • Państwo Renata i Andrzej Manda
  • Inne osoby, które to w różnej formie przyczyniły się do tego, że ta piękna tradycyjna uroczystość mogła się odbyć.

Przewodnicząca KGW Puzoń Cecylia
Zdjęcia Tomasz Tobiasz

 

 

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN