23.05.2022
Imieniny: Leoncjusza, Michała i Renaty
...

Jesteś tutaj

Festiwal Kultury Wszelakiej już za nami...

Wersja do wydruku

Impreza odbyła się po raz drugi w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach. Trwała od 20 czerwca do 19 lipca br. Festiwal ma na celu promocję Domu Kultury, prezentację dorobku artystycznego grup prowadzonych w placówce oraz wyjazdy do innych instytucji kultury. Po ubiegłorocznym sukcesie festiwalu, nie było wątpliwości co do kontynuacji inicjatywy festiwalowej.

Festiwal otwarto 20 czerwca uroczystym zakończeniem roku akademickiego 2012/2013 Akademii Złotego Wieku. Wytrwali studenci (43 osoby) odebrali dyplomy ukończenia czwartego roku AZW oraz drobne upominki. Osoby, które nie opuściły ani jednego wykładu, zostały wyróżnione specjalnym dyplomem i nagrodą. Nagrody wręczała dr Jolanta Danek i Urszula Kucharska. Po części oficjalnej na scenie pojawił się Teatr Ruchu „BEZIMIENNI”, który w swym przedpremierowym spektaklu zaprezentował się studentom AZW.

26 czerwca  miał miejsce Dzień Teatralny. W Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach działają dwie grupy teatralne - Teatrzyk Dziecięcy „Debiucik” oraz wspomniany wcześniej Teatr Ruchu „BEZIMIENNI”. Sala widowiskowa Domu Kultury wypełniła się po brzegi (organizatorzy musieli donosić krzeseł), uruchomiono kawiarenkę teatralną, zebrani czekali na rezultaty dziewięciomiesięcznej pracy.
„Debiucik” zaprezentował spektakl muzyczny pt. „Akademia Pana Kleksa”. Mali aktorzy pełni energii i zaangażowania zabrali zebranych do czarodziejskiej krainy. Na scenie pojawiło się dużo koloru, zabawy, uśmiechu i satysfakcji. Już na początku spektaklu grupa zjednała sobie publiczność swym entuzjazmem. Uśmiech towarzyszył aktorom i widowni od początku do końca! Nie było końca braw i gratulacji co bardzo wzruszyło małych aktorów. Reżyserka spektaklu i instruktor grupy Urszula Kucharska podkreśliła, że spektakl był trudnym wyzwaniem (tym bardziej, że dla większości aktorów „Debiuciku” spektakl był pierwszą realizacją teatralną), ale wszyscy stanęli na wysokości zadania i „Debiucik” zadebiutował w nowym składzie wzorowo! Akompaniatorem spektaklu była Gabriela Ryszka, scenografię przygotowały dzieci z Koła Plastycznego „Kleks”, kostiumy wykonała Barbara Mazur.
„Debiucik” wysoko ustawił poprzeczkę dla Teatru Ruchu „BEZIMIENNI”, którzy występowali w następnej kolejności. „Bezimienni” co roku zaskakują formą spektaklu, tak było również tym razem. Pokazali spektakl pt. „Ulotne szczęście”. Reżyserem i instruktorem spektaklu jest również Urszula Kucharska.
Spektakl to opowieść, powstała na kanwie legendy jawajskiej o uczuciach, trudnych wyborach, potrzebie wolności, miłości i tęsknocie. Wszystkie te emocje zostały przekazane za pomocą ruchu, tańca, koloru i muzyki. Salę Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach wypełnił błękit nieba, po którym wiły się obłoki (specjalnie przygotowane stelaże, woale i wiatraki doskonale sprawdziły się w tej roli) i opowiadały całą historię.
Kostiumy do spektaklu uszyły nieodpłatnie Beata Kostrzewa i Zofia Wajda. Serdecznie dziękujemy za tą inicjatywę!
Widownia była wzruszona, grupa otrzymała oklaski na stojąco. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty, gratulacjom i rozmowom nie było końca. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Wiktoria Boryś, która brawurowo poprowadziła swą postać. Niestety był to jeden z ostatnich spektakli dla Mateusza Kozieł, który jest w „BEZIMMIENNYCH” od początku istnienia grupy. Taka jest kolej rzeczy, aktorzy dorastają, zdają maturę i wyjeżdżają na studia... Mateusz dołączy do grupy byłych aktorów „BEZIMIENNYCH”, którzy nie opuszczają żadnej kolejnej premiery. Nie zawiedli i tym razem, spektakl bardzo się im podobał, lecz zgodnie twierdzą, że zamiana sceny na widownię wcale się im nie podoba. Ich obecność jest wzruszająca i pokazuje prawdziwą siłę teatru i grupy. Łącznie oba spektakle obejrzało 170 osób.

28 czerwca studenci Akademii Złotego Wieku wyjechali do Gliwickiego Teatru Muzycznego. Celem tego wyjazdu była premiera  najnowszego widowiska tanecznego „Carmen” inspirowanego „Carmen” Bizeta. Zaskoczeniem dla studentów było miejsce premiery - Ruiny Teatru Victoria.
Teatr powstał w Gliwicach w 1890 roku. Działalność teatru zakończyła się w 1944 roku, a w następnym został on spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Ponownie jako sala teatralna zaczął funkcjonować 15 lat temu, wtedy otworzono drzwi teatru dla publiczności. Teatr nie został odbudowany, lecz wywieziono nagromadzone śmieci, oczyszczono ściany z sadzy i w takim stanie funkcjonuje do dziś. Osmolone mury tworzą niesamowitą przestrzeń, w połączeniu z grą świateł i odpowiednim repertuarem stają się magiczne. Pikanterii dodaje „surowo” przygotowana widownia.
Kiedy na scenie pojawiają się aktorzy, wszystko przepięknie się komponuje. Studenci byli zachwyceni miejscem, spektaklem i atmosferą.

1 lipca „BEZIMIENNI”  odwiedzili Operę Krakowską. Tego dnia Polski Balet Narodowy po raz pierwszy wystąpił w Krakowie. Tancerze przedstawili wieczór baletowy pt. „Obsesje”. Wszyscy byli oczarowani wykonawcami, choreografią i techniką jaką zaprezentowali tancerze. „BEZIMIENNYM” najbardziej przypadła do gustu poruszająca gra nastrojów i emocji w dynamicznym balecie Moving Rooms Krzysztofa Pastora.

2 lipca dzieci uczęszczające do Koła Plastycznego „KLEKS”, pod okiem Barbary Mazur wzięły udział w plenerze malarskim, który odbył się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszystkie prace małych artystów można było obejrzeć 16 lipca w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach, gdzie miał miejsce wernisaż. W  otwarciu wystawy wziął udział sołtys i radny Stanisław Peszel, który był zaskoczony zdolnościami młodych twórców oraz rozmachem pleneru malarskiego.
Wernisaż kończył II Festiwal Kultury Wszelakiej, zamykał wyjazdy, spotkania, prezentacje. Impreza po raz drugi pokazała, że kultura jest ludziom bliska i potrzebna. Organizatorzy festiwalu nieustannie odpowiadali na następujące pytanie „Czy w przyszłym roku będzie powtórka..?”.

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN