26.10.2021
Imieniny: Ewarysta, Lucyny i Lutosławy
...

Jesteś tutaj

I miejsce Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice” w Polanicy Zdrój

Wersja do wydruku

W dniach 4-5 października 2014 roku, Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice” wyruszył na XV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Tęcza Polska” w Polanicy Zdrój.

W sobotę, tuż po przybyciu, członków Zespołu czekał korowód ulicami miasta, wraz z innymi dziewiętnastoma grupami, które już od piątku zmagały się w konkursowych rywalizacjach. Po radosnym przemarszu ulicami uzdrowiska, przyszedł czas na prezentację przed zgromadzonymi w parkowym amfiteatrze widzami, wśród których znajdowali się zarówno mieszkańcy miejscowości, turyści jak i jury festiwalu.
W czasie konkursowego występu na deskach Teatru Zdrojowego imienia M. Ćwiklińskiej przybyła licznie publiczność oraz członkowie komisji konkursowej na czele ze światowej sławy tenorem Wiesławem Ochmanem. Grupa wilamowska zaprezentowała program ukazujący bogactwo Zespołu „Wilamowice” oraz kultury miasteczka : znalazły się tam żywiołowe tańce młodzieży takie jak „Śmiergusty”, jak i tańce i pieśni w wykonaniu pań.
Następnego dnia, przed ogłoszeniem wyników, Zespół został wybrany jako jeden z sześciu grup prezentujących się ponownie na scenie. W czasie ogłoszenia wyników radości nie było końca – Zespół Regionalny Pieśni i Tańca, w czasie jubileuszowej edycji festiwalu zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając inne grupy. Tuż po odebraniu nagrody, pod Teatrem Zdrojowym, Zespół urządził małe zamieszanie wśród zgromadzonej publiki, świętując swoje zwycięstwo. Spontaniczne tańce z mieszkańcami poprzedzone były odśpiewaniem życzeń oraz podziękowań członków grupy dla pani kierownik i choreograf Alicji Dusik.
Cały Zespół w nagrodę, w drodze powrotnej miał możliwość odwiedzenia Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie wspaniały pan przewodnik towarzyszył zarówno w trakcie oprowadzania, jak i w jeździe podziemną kolejką i kilkunastometrową zjeżdżalnią między poziomami kopalni, którą obowiązkowo zaliczali wszyscy – nie wyłączając zespołowych  seniorów...