28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota i Soni
...

Jesteś tutaj

KGW Pisarzowice w „Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie”- 13 kwietnia 2014 r.

Wersja do wydruku

Wielkanoc w polskiej tradycji jest niezwykle barwnym świętem, to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, a przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia. Dlatego warto obserwować te przemiany, poznawać tradycje i zwyczaje, rozmawiając o ich znaczeniu, zwracamy uwagę na ten naturalny rytm życia, któremu wszyscy podlegamy. Zwyczaje wiosenne i wielkanocne były prezentowane 13 kwietnia br. w Niedzielę Palmową w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Goście na tejże imprezie oglądali m.in. obrzęd „Palenia Judasza”, przejazd procesji konnej z Pietrowic Wielkich. Nie zabrakło pięknych opowieści o zwyczajach świątecznych w wykonaniu pana Marka Szołtyska, z przyjemnością wysłuchać można było „Pieśni z Pasyjką”. Były także wspaniałe zabawy dla dzieci: „szukanie zajączka wielkanocnego”, warsztaty i pokazy kroszonkarskie, tworzenie palm i jarmark wielkanocny. Na jarmarku nie mogło zabraknąć zgodnie z tradycją na polskich stołach; baranka (symbol Zmartwychwstałego Chrystusa), jajka (symbol rodzącego się życia), wędlin (symbol płodności i dostatku), chrzanu (symbol siły), soli (symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy, sera (symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych), paschy, bab wielkanocnych, mazurków z artystycznymi dekoracjami (symbol wszechstronnych umiejętności).

Panie z KGW z Pisarzowic miały przyjemność uczestniczyć w tej imprezie plenerowej, promując potrawy z naszego regionu, gminy i naszej wioski. Na naszym stole nie zabrakło koszyka z potrawami do święcenia, pysznych mazurków, bab wielkanocnych no i oczywiście „Pychotek Wielkanocnych” - ciasteczek z Pisarzowic, pięknie zdobionych kolorowym lukrem (paczuszka tychże ciasteczek będzie na stole wielkanocnym w Szwecji), „bułeczek wędrowniczka”. Dużym powodzeniem cieszyły się gorące potrawy, a mianowicie żurek z białą kiełbasą i jajkiem, barszcz biały z grzankami i jajkiem oraz bigos. W naszej zagrodzie, a była nią chałupa z zapleczem gospodarczym z Panewnik, było wielu gości (odwiedziła nas także wiewiórka), którzy to dzięki naszym wcześniejszym wizytom w Skansenie mieli przyjemność poznać już naszą Gminę Wilamowice, toteż „wiedzieni instynktem” z przyjemnością odwiedzili ponownie nasz, tym razem stół Wielkanocny, wpraszając się na kolejną plenerową imprezę z naszym udziałem. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Górnośląskiego Parku Etnograficznego za ponowne zaproszenie i przyjemnie spędzony czas z wszystkimi uczestnikami, którzy odwiedzili Skansen w Niedzielę Palmową pachnącą wiosną oraz odgłosem zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkanocnych.

Przewodnicząca KGW Pisarzowice Cecylia Puzoń

Projekty unijne

Projekty MKiDzN