10.08.2022
Imieniny: Bianki, Borysa i Wawrzyńca
...

Jesteś tutaj

Lekcja pszczelarstwa w Przedszkolu Publicznym w Wilamowicach

Wersja do wydruku

"Pszczoły są oznaką czystości środowiska i zdrowotności człowieka"

Dziecko od chwili narodzin jest bardzo ciekawe świata. Dorośli dostarczają mu wielu wrażeń stymulując jego rozwój. Najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy jest samodzielne doświadczanie.

Nauczyciele doskonale o tym wiedzą i starają się, aby ich wychowankowie mieli możliwość wzbogacania swych wiadomości i umiejętności właśnie poprzez samodzielne działanie lub bezpośredni kontakt z otaczającą rzeczywistością. Idąc tym tropem w naszym przedszkolu organizowane są: spotkania z ciekawymi ludźmi, nietypowe zajęcia  i wyjścia edukacyjne. Tylko w minionym roku szkolnym przedszkolaki miały możliwość kontaktu z aktorami (wyjeżdżały do teatru i teatr przyjeżdżał do przedszkola), muzykami w audycjach muzycznych, górnikami, strażakami, uczestniczyły w zajęciach w mini Planetarium, samodzielnie lepiły z gliny w czasie zajęć z ceramiki, poznały prehistotyczne zwierzęta w ,,Dinolandii”,  zwiedzały ZOO, odwiedzały wystawy regionalne.

W dniu 12 i 13 czerwca nasze przedszkolaki po raz kolejny miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Swą wiedzą podzielił się pan Henryk Widlarz, od lat zaprzyjaźniony z naszym przedszkolem. Spotkanie tym razem odbyło się  w budynku ,,Dziedzictwa" tam bowiem mieści się siedziba Związku Pszczelarzy Gminy Wilamowice.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci. Poznały one budowę ula, hierarchię tam panującą, zobaczyły prawdziwą królową pszczół. Miały możliwość obserwacji posługiwania się  narzędziami niezbędnymi do pracy w pasiece i produkcji miodu oraz jego przetworów.

W czasie  spotkania dzieci nie tylko wzbogaciły swą wiedzę, ale miały również okazję do przymierzenia stroju ochronnego służącego pszczelarzom do  pracy w pasiece oraz skosztowania miodu. Dzieci za aktywny udział w zajęciach otrzymały figurki wykonane z pszczelego wosku.

Dziękujemy panu Henrykowi za okazywaną życzliwość oraz współpracę z naszym przedszkolem i szkołą. Życzymy zadowolenia i  wielu sukcesów w realizacji swych życiowych pasji. 

 

Nauczycielki Przedszkola

Projekty unijne

Projekty MKiDzN