26.10.2021
Imieniny: Ewarysta, Lucyny i Lutosławy
...

Jesteś tutaj

„My z niego wszyscy…”

Wersja do wydruku

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej zaproponowali szkołom, by z okazji 75 rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego oddać cześć tym, którzy życie swoje oddali za wolność, tym, którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Starej Wsi nauczyciele języka polskiego i historii zorganizowali swoisty tydzień pamięci. 

Rozpoczęty on został tematyczną  gazetką ścienną na szkolnym korytarzu, przedstawiającą na ówczesnej mapie Polski miejsca ataków Niemiec i Związku Radzieckiego we wrześniu 1939r. na nasz kraj. Później członkowie szkolnego kółka historycznego gościli u p. Franciszka Nikla (zdj.1), który wspominał, że jako czternastoletni chłopak przeżył wybuch II wojny światowej i pamiętał panikę ucieczki przed hitlerowcami, naloty i bombardowania, trudy życia w okupowanej Polsce. Natomiast na lekcji języka polskiego ogłoszony został szkolny konkurs „A lato było piękne w 1939 roku”. Zgodnie z regulaminem uczniowie klasy VI w różnorodnej formie epickiej mogli zaprezentować wojenne wspomnienia mieszkańców Starej Wsi, skupiając się na wydarzeniach z pierwszych tygodni okupacji. Wprawdzie ów tragiczny dla Polaków czas znany jest powszechnie czy to z podręczników do historii, czy z popularnych filmów, jednak dopiero bezpośredni kontakt ze świadkami pamiętającymi tamte wydarzenia, pozwala uświadomić sobie, że za przerażeniem, niepewnością, moralnymi dylematami, heroizmem dnia codziennego i bohaterskimi zrywami kryli się prawdziwi ludzie, nasi dziadkowie i pradziadkowie, sąsiedzi i znajomi. Dlatego tak  interesujące i  wzruszające były konkursowe prace uczniów, zawierające nie tylko literackie opracowania wspomnień z pierwszych tygodni wojny, ale i fotografie dawnych żołnierzy, przez wiele lat głęboko skrywane w rodzinnych archiwach w obawie najpierw przed hitlerowskim najeźdźcą, a później – przed ówczesną władzą „wolnej” Polski. Zarówno prace konkursowe, jak i zapis  wywiadu z panem Niklem, zostały zaprezentowane w trakcie historyczno-literackiej „lekcji pamięci”, w czasie której zapoznano uczniów klas IV-VI z historią agresji Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939r., kampanii wrześniowej i utworzenia Państwa Podziemnego . Młodzież wysłuchała też poetyckich wersów ilustrujących czasy, kiedy kraju runęło niebo(…) i dymił ogniem każdy kęs chleba, i śmierć się stała (K. K. Baczyński: Mazowsze). O trudnych czasach okupacji opowiadali:

  • p. Anna Mynarska – swojej prawnuczce: Marii Nycz,
  • p. Agnieszka Nycz – swoim prawnuczkom: Ewie Nowak i Natalii Szlosarczyk,
  • p. Józef Nycz – swojej wnuczce: Annie Trojackiej,
  • p. Mieczysław Skęczek – swojej wnuczce: Annie Skęczek,
  • p. Marta Nycz – swojej wnuczce: Weronice Nycz
  • p. Anastazja Pieczka – swojemu wnukowi Michałowi Pieczce.

Na koniec zajęć zapalono znicz za poległych w II wojnie światowej, a ich pamięć została uczczona minutą ciszy. Uroczystości rocznicowe przypomniały młodym Polakom, którzy wchodzą w dorosłe życie w XXI wieku o wielkim dziele Polski Podziemnej.

M. Mynarska, A. Mikołajczyk

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN