30.01.2023
Imieniny: Martyny, Macieja i Teofila
...

Jesteś tutaj

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Gminie Wilamowice

Wersja do wydruku

W dniu 11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W naszej gminie uroczystości związane z tym ważnym dla nas świętem miały miejsce już od czwartkowego wieczoru 10 listopada. A rozpoczęliśmy w Starej Wsi...

Świętujemy Niepodległość

W dobie sporów politycznych, zabiegania o stabilność ekonomiczną i realnego lęku o pokój na świecie jest coś, co łączy wszystkich Polaków: szacunek i wdzięczność dla tych, którzy ofiarą z własnego życia wywalczyli niepodległość Rzeczpospolitej. Dlatego w Starej Wsi 10 listopada, w przeddzień narodowego święta, rzesze mieszkańców uczestniczyły w uroczystym Apelu Poległych przed Krzyżem Powstańczym z 1863 roku.
Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, pod przewodnictwem dh Stanisława Nycza, uroczyście odczytali imiona bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę od czasów powstania kościuszkowskiego, aż po lata osiemdziesiąte XX wieku. Następnie wszyscy udali się do kościoła na Mszę Św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez ks. proboszcza Szymona Tracza i byłego proboszcza ks. Grzegorza Thena.
Nabożeństwo uświetniła starowiejska orkiestra dęta pięknym koncertem muzycznym.

Po mszy wszyscy przeszli do szkoły, gdzie nauczyciele wraz z uczniami przygotowali wieczornicę. Rozpoczął ją choreograficzny układ baletowy symbolizujący odrodzenie Polski po latach niewoli. Później prowadzący wraz z dziejopisarzem przeprowadzili widzów przez wieki walk o niepodległość naszej Ojczyzny, a szkolny chór i soliści (którzy zachwycili niezwykłym talentem wokalnym), a także recytatorzy, zobrazowali prezentowaną historię piosenkami i strofami wierszy. Widzowie z pewnością zapamiętają też Tadeusza Kościuszkę składającego narodowi przysięgę wzniesioną w górę szablą, że albo oswobodzi kraj, albo sam zginie. Towarzyszyły mu dwie krakowianki, które komentowały niezwykły nastrój panujący wówczas na krakowskim Rynku. Wymownym obrazem była także scenka rozbiorowa, gdzie przedstawiciele trzech państw zaborczych rozszarpywali mapę ówczesnej Polski.

Na szczęście tragiczne losy Ojczyzny nasi narodowi bohaterowie przekuli w zwycięstwo i wywalczyli upragnioną niepodległość. Dlatego wieczornica zakończyła się parafrazą wersów narodowej epopei:

I ja tam byłem, miód i wino piłem,
A com widział i słyszał, w księgi umieściłem.

Agata Mikołajczyk

Święto Niepodległości w Pisarzowicach

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto w tym miejscu przypomnieć od kiedy i dlaczego my Polacy świętujemy właśnie 11 listopada? Data ta jest umowna, przyjęta jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku, a nawiązuje do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości naszego kraju po 123 latach niewoli. Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi i usłyszeć można muzykę i śpiew hymnu narodowego.

W Pisarzowicach w przeddzień 11 listopada  odbyły się uroczystości związane z tym świętem.Zgodnie z opracowanym scenariuszem uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę celebrowaną przez księdza proboszcza Janusza Gacka i ks.Kazimierza Wyrwę z Krakowa. W tym też dniu obchodziliśmy 49 rocznicę poświęcenia kościoła. Obecni na mszy świętej byli goście z Lesznej Dolnej tj. przedstawiciele Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, władze gminne z panem burmistrzem Marianem Trelą, samorządowcy, przedstawiciele organizacji działających w Pisarzowicach, dyrekcja Przedszkola, dyrekcja, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców wraz z młodzieżą Szkoły Podstawowej. Były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Pszczelarskiego „Bartnik” oraz  mieszkańcy naszej miejscowości. Po zakończeniu mszy świętej obecni w kościele zaśpiewali Te Deum Landamus.

Następnie zostały złożone kwiaty i znicze pod tablicą płk. Mariana Pilarskiego i wszyscy udali się na cmentarz pod pomnik upamiętniający poległych w I i II wojnie światowej. Na cmentarzu po uroczystym podniesieniu flagi na maszt, odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” przy akompaniamencie młodzieżowej orkiestry OSP i krótkim wprowadzeniu przez panią Dyrektor Szkoły Podstawowej Lidię Dziubek przeprowadzony został przez nauczyciela historii pana Roberta Warota - Apel Poległych. Po jego zakończeniu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez władze Gminy, gości z Republiki Czeskiej i organizacje naszej miejscowości. Wartę przy pomniku pełnili druhowie OSP i młodzież szkolna z zapalonymi pochodniami.

Po zakończeniu doniosłych uroczystości na cmentarzu przy akordach muzyki dętej OSP  wszyscy udali się do Gminnego Centrum Działań Twórczych na dalsze uroczystości. Tam witała gości młodzieżowa orkiestra. Także tutaj pod tablicą poległych legionistów zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Na sali widowiskowej wszystkich obecnych przywitał burmistrz Gminy Wilamowice Marian Trela. Głos zabrali również pan Bronisław Gawron i gość z Lesznej Dolnej pan Tadeusz Szkucik. Należy podkreślić, że nasi goście z Czech od wielu już lat opiekują się grobem naszego młodego legionisty Józefa Gacka, który tam zginął. Opiekują się grobem człowieka, którego zupełnie nie znali, a na pytanie dlaczego to robią odpowiedź była krótka; tak trzeba, bo on był Polakiem, a my też jesteśmy Polakami mieszkającymi na Zaolziu w Czechach.

Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z naszej miejscowości w przepięknej patriotycznej scenerii przygotowali wraz z nauczycielami widowisko słowno-muzyczne dotyczące Niepodległej pt. "Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze". Na zakończenie Z.R.”Pisarzowianki” zaśpiewał pieśni patriotyczne.

Serdeczne podziękowanie kierujemy do pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Lidii Dziubek oraz całego sztabu organizacyjnego. Wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Dziękujemy nauczycielom i uczniom za wspaniale zorganizowane Święto Niepodległości w naszej miejscowości. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakiejkolwiek formie przyczynili się do wspólnego przeżywania tego doniosłego wydarzenia.

Art. i foto C. Puzoń
St. Peszel

11 Listopada w Wilamowicach

W Wilamowicach Święto Odzyskania Niepodległości obchodziliśmy 11 listopada.  Rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą w Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego pod przewodnictwem księdza Prałata Stanisława Morawy, a Homilię wygłosił ks. Wojciech Krymiec, nawiązując w niej do Listu Pasterskiego św. abpa Józefa Bilczewskiego  „O miłości Ojczyzny”. We mszy  udział wzięły władze powiatowe, samorządowe, delegacje górników, strażaków, honorowych dawców krwi oraz młodzieży z Zespołu Szkół w Wilamowicach ze sztandarami. Nie zawiedli również mieszkańcy Wilamowic, którzy w ten  sposób uczcili ten szczególny dzień. Eucharystię swoim występem uświetnił również Chór Parafialny pod kierunkiem Pani Anny Czaplińskiej - Syjota.

Po Mszy Świętej przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej z Wilamowic pod batutą Mariusza Płonki, nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod krzyżem.

Następnie przeszliśmy na salę OSP w Wilamowicach, gdzie po krótkich przemówieniach Burmistrza Wilamowic Mariana Treli oraz Przewodniczącego Zarządu Osiedla Stanisława Nycza odbyła się uroczysta akademia przygotowana  przez młodzież i dzieci z Zespołu Szkół w Wilamowicach. Wiersze z okresu powstania, piosenki oraz instrumentalne wykonania pieśni patriotycznych, stanowiły oprawę tej jakże podniosłej akademii. Zebrani na sali, gromkimi brawami nagrodzili młodych aktorów. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Regionalnego Wilamowice, który jak zwykle nie zawiódł i w pełnym składzie zaprezentował przygotowany na tą okazję program artystyczny. Oprócz pieśni patriotycznych, czy też odśpiewanej pełną piersią pieśni Ojcowski Dom, zaprezentowali także fragment rodzimego programu wilamowskiego.

Podczas tej uroczystości towarzyszyła nam również wystawa prac malarskich, artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Plastyków „Ondraszek” z Bielska - Białej, którego Prezesem jest Pani Barbara Adamiec, obecna również na naszych uroczystościach. Prace te powstały podczas mającego miejsce w gminie Wilamowice pleneru malarskiego, a którą będzie można oglądać do końca listopada w M-GOK.

Do uświetnienia tego dnia, zaprosiliśmy również do Wilamowic Grupę Rekonstrukcji Historycznej „BREDA” przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców z Bielska-Białej. Jest to  grupa odtwarzającą strzelców ósmego batalionu z pierwszej polskiej Dywizji Pancernej. Bierze ona  udział w różnorodnych działaniach na terenie całego kraju, od spotkań z weteranami, aż do rekonstrukcji wydarzeń historycznych. Do Wilamowic przybyli w nieco okrojonym składzie,  ponieważ liczą oni około 30 członków, jednakże rekwizyty które ze sobą przywieźli zrekompensowały braki personalne.

Ostatnim punktem naszego spotkania był koncert grupy  Beskid Sound Project Orchestra pod batutą Sebastiana Niemczyckiego. Brawurowo wykonane klasyczne utwory Heandla z przepięknym śpiewem sopranistki, czy też standardy  takie jak „My Way”,  czy „Time to say goodbye” porwały całą publiczność, która nagrodziła orkiestrę owacjami na stojąco. 

 

Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego by  uroczystość  obchodów Święta Niepodległości mogła się odbyć. Dziękujemy  księżom za piękną liturgię, nauczycielom, młodzieży szkolnej, Zespołowi Regionalnemu Wilamowice oraz   Panu Sebastianowi Niemczyckiemu za piękny koncert. Dziękujemy paniom z KGW w Wilamowicach, które przygotowały dla wszystkich pyszny poczęstunek. Dziękujemy strażakom z OSP Wilamowice za udostępnienie sali oraz  pomoc przy dekoracjach. W szczególności pragniemy podziękować Zarządowi Osiedla Wilamowice z Panem Stanisławem Nyczem na czele, który co roku stara się o to by święto odzyskania Niepodległości w Wilamowicach było dla każdego z nas podniosłym przeżyciem.

G. Ryszka