30.01.2023
Imieniny: Martyny, Macieja i Teofila
...

Jesteś tutaj

Otwarcie wystawy poświęconej sztuce sakralnej w parafii Hecznarowice

Wersja do wydruku

„Zabytki sakralne Hecznarowic” to tytuł wystawy, która została otwarta w piękną letnią sobotę, 30 lipca na Plebanii Parafii w Hecznarowicach. Jej organizatorem, a zarazem gospodarzem jest ksiądz proboszcz Aleksander Smarduch oraz Beata Nycz i Andrzej Foks. Na otwarciu obecni byli przedstawiciele władz gminy, proboszczowie, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji kulturalnych oraz wiele osób zainteresowanych dziedzictwem kulturowym „małych ojczyzn”.

Idea zorganizowania wystawy narodziła się ponad rok temu i miała związek ze zaleconą przez Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej, którego  dyrektorem był wówczas ksiądz dr Grzegorz Klaja, inwentaryzacją zabytków kościoła i parafii. W jej trakcie odkrytych zostało wiele starych i cennych obiektów, o istnieniu których nie wiedział nikt, a nawet były uznawane za zaginione bądź zniszczone. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z wybudowanej w 1826 roku, nieistniejącej już kaplicy. Należą do nich sztandar procesyjny z 1881 roku czy kielich mszalny z 1833 roku.

Uroczystość otwarł ksiądz Aleksander Smarduch, witając wszystkich zacnych gości w progach dawnego Domu Katechetycznego pełniącego obecnie funkcję plebanii i miejsca spotkań parafian. Następnie poprosił księdza Grzegorza Klaję o wygłoszenie wykładu zatytułowanego „Symboliczne i liturgiczne znaczenie historycznych paramentów służących celebracji Mszy Św. i nabożeństw”. Prelegent, odwołując się do prezentowanych eksponatów, omówił ich symboliczne znaczenie i duchową wartość. Organizatorzy, zapraszając do zwiedzania ekspozycji, złożyli podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania i zorganizowania.

Zgromadzone na wystawie eksponaty reprezentują sztukę sakralną, czyli twórczość związaną z wiarą i życiem religijnym, a w węższym znaczeniu tego słowa sztuką budowania świątyń, ich dekorowania, przedstawiania postaci Boga i świętych w rzeźbie, malarstwie, muzyce i słowie. To dzieła rzemiosła: złotnictwa, stolarstwa i snycerki, tkaniny i hafty, a także rzeźby, obrazy oraz stare księgi liturgiczne, modlitewniki i śpiewniki. Najstarsza z ksiąg to „Mszał rzymski pogrzebowy” wydany w 1694 roku w Drukarni Akademii Krakowskiej. Zabytki te przekazują wiedzę o przeszłości, ale także pomagają uświadomić sobie, w którym miejscu jesteśmy i dokąd zmierzamy. Przypominają, że pamięć jest ważną częścią współczesności.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa dostarczy zwiedzającym cennych informacji dotyczących historii kościoła i parafii w Hecznarowicach i wielu pozytywnych wrażeń. Zapraszają do jej zwiedzania w każdą niedzielę sierpnia po Mszach Św. (7.00, 8.30, 10.00, 16.30) na Plebanię Parafii św. Urbana w Hecznarowicach, przy ul. Krakowskiej 121.

     

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN