24.05.2022
Imieniny: Joanny, Zdenka i Zuzanny
...

Jesteś tutaj

PISARZOWICE W HORNEJ SUCZY.

Wersja do wydruku

Wakacje dla Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki” rozpoczęły się bardzo przyjemnie i pracowicie. Na przełomie czerwca i lipca (w dwa słoneczne i gorące dni) zespół wyjechał do Hornej Sučy na przegląd czeskich i słowackich dychowek.

 Po raz 15-ty w tym przeglądzie brał udział nie tylko Zespół ale i delegacja z Pisarzowic. Gospodarze zaprosili nas w sobotę na wspólne grillowanie ze śpiewem wspólnym polskich i słowackich piosenek. Niedziela była nie tylko bardzo miła ale jednocześnie pracowita. Rozpoczęła się mszą św w tamtejszym kościele na którą to także dotarł burmistrz Wilamowic pan Marian Trela z małżonką. Po mszy Zespół zaśpiewał w kościele 3 pieśni, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po pysznym słowackim obiedzie o godzinie 14:00 rozpoczął się przegląd. Wystąpiliśmy jako czwarty zespół, ale jeszcze przed występem podziękowanie za zaproszenie nas do Hornej Sučy złożył na ręce pana starosty Juraja Ondraczki  sołtys Pisarzowic Stanisław Peszel. A ponieważ było to nasze 15 spotkanie, a więc mały jubileusz pan Peszel przekazał na ręce starosty pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za współpracę. Należy także dodać, że przed 5-cioma laty starosta Hornej Sučy i sołtys Pisarzowic posadzili drzewo przyjaźni, które pielęgnowane pięknie rośnie nad potokiem Suczanka. Po uroczystym wstępie rozpoczął się nasz koncert. Zespół przy gorących brawach zaśpiewał i zatańczył 11 piosenek w tym 2 piosenki w języku słowackim.

Podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami nie tylko Hornej Sučy, ale i okolic panie z KGW z Pisarzowic wystawiły stół z potrawami z naszej wsi oraz z  regionu Gminy Wilamowice. Stół był przygotowany z pomocą pani kierowniczki WDK pani Urszuli Kucharskiej. Mieszkańcy bardzo nieśmiało degustowali potrawy, gdyż uważali, że te produkty są do oglądania i nacieszenia oka, bo przecież taka jest prawda, że potrawy regionalne rozpalają nie tylko zmysł smaku ,ale i wyobraźnię tak wiec na długo pozostaną w pamięci słowaków. Toteż pan burmistrz oraz panie z KGW poszli do  mieszkańców częstując ich naszymi pysznościami. Zgromadzeni bardzo licznie na placu mieszkańcy oraz goście, byli tym gestem mile zaskoczeni za co gorąco dziękowali.

Delegacja Pisarzowic jak i Zespół także przez te dwa  sympatyczne dni byli serdecznie goszczeni przez  suczańskich gospodarzy.

Ustalono także, że do Pisarzowic na biesiadę organizowaną przez Fundacje Krzyż Dziecka przyjedzie z rewizytą dychowa hudba Chabowienka oraz oficjalna delegacja władz samorządowych Hornej Sučy.

W planach wakacyjnych Zespół ma jeszcze wyjazdy m.innymi na Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych  Brenna 2013 oraz na imprezę wakacyjną związaną z dniami folkloru do Wisły.