27.11.2022
Imieniny: Franciszka, Kseni i Maksymiliana
...

Jesteś tutaj

Podsumowanie warsztatów - wyjazd studyjny

Wersja do wydruku

Wizyta studyjna seniorów w dniu 19 sierpnia br. we Frydlancie nad Ostrawicą zakończyła wspaniałe warsztaty, które trwały od 17 marca br. 
Warsztaty te były z Projektu ”Edukacja bez granic”, a współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREGV-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Partnerem projektu było miasto Frydlant nad Ostrawicą w Republice Czeskiej.

Pierwsze spotkania warsztatowe w których uczestniczyła grupa polska i czeska odbyły się w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a dotyczyły obsługi komputera oraz warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejne spotkania seniorów i członkiń KGW odbywały się w Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach. Były to warsztaty ceramiczne, decoupage, bibułkarskie, muzykoterapia i kulinarne. Spotkanie podsumowujące warsztaty połączone było ze zwiedzaniem powiatu bielskiego. Natomiast w piątkowy poranek cała grupa seniorów i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich powiatu bielskiego wyruszyła do pięknego miasta Frydlant, by poznać jego historię i zabytki. Wpierw w Koniakowie zatrzymali się na pysznym śniadaniu, by doładować akumulatory, obudzić się poranną kawą i wyruszyć w dalszą drogę. We Frydlancie cała grupa wraz z przewodniczką i tłumaczką została zaproszona do Centrum Kultury, gdzie wyświetlono projekcję filmów o tematyce  turystycznej-górskiej. Następnie wszyscy zostali poczęstowani „poczęstunkiem robotniczym”, czyli kawą zbożową i kanapkami. Poczęstunek był naprawdę pyszny. Po posiłku we wspaniałych humorach, w promieniach słońca wyruszono na Rynek urokliwego miasteczka, do dawnej Fabryki Emalii, ogrodu plebańskiego, który został zaprojektowany i wykonany z projektu unijnego na potrzeby rodzin, wiernych chętnych do spędzenia miło czasu w zaciszu parkowym czy medytacjach tzw. „Droga Światła”. Udało się także całej grupie zobaczyć najmniejszą bazylikę w Czechach, znajdującą się na terenie obecnego Domu Opieki do Bazyliki Matki Boskiej Śnieżnej. Cała grupa w wyśmienitych nastrojach pożegnała Frydlant udając się do Bielska-Białej.

Organizatorzy i „opiekunki” rozbawionych seniorów pani Magdalena Więzik oraz panie Magdalena Wróbel-Zyzańska i Natalia Siatkowska-Stusek nie zapomniały również o ich potrzebach nie tylko duchowych. Jak wcześniej wspomniałam o pysznym śniadaniu, „Poczęstunku robotniczym” zatrzymali się ponownie w Koniakowie na „mega obiado-kolacji”. Po zrobieniu jeszcze pożegnalnych fotek cała grupa ruszyła do Bielska-Białej. Takich „mega porcji”- różnorodnych, wyśmienitych humorów,  nikt z pewnością nie zapomni na kolejne dni, miesiące, a może i lata?

W Bielsku-Białej przy Starostwie nadszedł czas pożegnania, trudno było się rozstać, ale dzięki obietnicom wspaniałych pań na czele z Magdaleną, że z pewnością znowu spotkają się w podobnych nastrojach i wspaniałych warsztatach, cała grupa rozeszła się do swoich pojazdów.

Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują Starostwu Powiatowemu, paniom z Wydziału Promocji Powiatu Kultury, Sportu i Turystyki za umożliwienie spotkania integracyjnego seniorów i członkiń KGW z Powiatu Bielskiego, pani Alinie Macher za wspaniałe artykuły dotyczące wszystkich tych wydarzeń oraz panu Marcinowi.

Zdjęcia i art. C. Puzoń

Projekty unijne

Projekty MKiDzN