26.10.2021
Imieniny: Ewarysta, Lucyny i Lutosławy
...

Jesteś tutaj

POMOC ŻYWNOŚCIOWA

Wersja do wydruku

                                                    

POMOC ŻYWNOŚCIOWA
w postaci dystrybucji paczek żywnościowych dla osób najbardziej potrzebujących
realizowana jest w ramach
Programu Operacyjnego Pomoc  Żywnościowa 2014 – 2020
Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
 

 

Rusza kolejna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014- 2020
Podprogram 2015

Kolejna edycja PO PŻ Podprogram 2015, realizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilamowicach w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym  (FEAD,) składać się będzie z działań aktywizujących i wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej, a także (jak dotychczas) z dystrybucji artykułów spożywczych przekazywanych  w formie paczek żywnościowych, w zestaw których, do końca lutego 2016 roku, wejdą artykuły spożywcze następującego typu:

artykuły skrobiowe tj. makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane; artykuły mleczne tj. mleko UHT, ser żółty; artykuły owocowe i warzywne tj. groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy; artykuły mięsne: mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym oraz cukier biały i olej rzepakowy.

Do Programu, pracownicy Ośrodka, zakwalifikowali  324 osoby spełniające kryteria dochodowe określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej tj. 813 zł dla osoby samotnie gospodarujacej i 684 zł dla osoby w rodzinie (patrz Podprogram 2014). Każdej z tych osób przysługiwać będzie zestaw produktów o łącznej wadze do 60,05 kg. Dodatkowo, zakwalifikowane rodziny, w których skład wchodzą dzieci do 18 r.ż. otrzymają ok. 90 kg żywności na każde z tych dzieci.

Prócz wsparcia żywnościowego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w  Wilamowicach realizować będzie cykliczne działania przy współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności. Zatem osoby korzystające ze wsparcia z POPŻ  w województwie śląskim będą mogły wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy, która realizowana jest w ramach Programu 2015.

Podprogram edycja 2015 jest kontynuacją Podprogramu 2014, w ramach którego Ośrodek przy pomocy Śląskiego Banku Żywności objął  w 2014 wsparciem żywnościowym 334 osoby.

Pierwsze DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE za nami!

W dniu 23 września br w budynku Gminnego Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach odbyły się spotkania kulinarne i edukacyjne z zakresu racjonalnego żywienia i zapobiegania marnowaniu żywności. Na warsztaty przybyło blisko 30 przedstawicieli rodzin otrzymujących wsparcie żywnościowe z "Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020- Podprogram 2015".

Zajęcia przeprowadziła Pani trener reprezentująca Śląski Bank Żywności z Chorzowa, która swoją energią, poczuciem humoru i zdolnościami integracyjnymi potrafiła zainteresować, jakby się wydawało na pozór, prozaiczną tematyką.  Ośmiogodzinne zajęcia (w podziale na grupy) przebiegły przy ogólnym zadowoleniu uczestników, stając się przyczynkiem do wymiany nie tylko doświadczeń i sprawdzonych przepisów na dania, ale i planem na kolejne działania - tym razem w postaci warsztatów kulinarnych.

"Kulinarnie mocni", takim tytułem zostały okrzyknięte kolejne spotkania realizowane w ramach działań towarzyszących Podprogramu 2015, które miały miejsce w dniu 21 października br. Formuła warsztatów prowadzonych w przyjaznej, "koleżeńskiej" atmosferze wpłynęła integrująco na uczestników, którzy chętnie dzielili się doświadczeniami i pomysłami jak tanio i zdrowo przyrządzić posiłek. Uczestnicy zaprezentowali swoje pomysły na przepisy z wykorzystaniem produktów żywnościowych otrzymywanych w ramach Programu, własnoręcznie je przygotowali i wspólnie spożyli, co stało się okazją do podsumowania warszatów i wyrażenia opinii o słuszności organizowania spotkań edukacyjnych.

 

POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
Podprogram FEAD 2014

Od miesiąca grudnia br rusza Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014–2020 Podprogram 2014. Program jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Zastąpił on dotychczasowy Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD) realizowany m. in. przez Banki Żywności w latach 2004-2013.

Banki Żywności będą przekazywać żywność do organizacji charytatywnych zajmujących się stałym wsparciem osób najuboższych. Organizacje te będą przekazywać pomoc bezpośrednio osobom potrzebującym ale tylko w formie paczek żywnościowych.

W ramach Podprogramu 2014 dystrybuowane będą: mleko, cukier, olej, makaron świderki, mielonka wieprzowa. Zakwalifikowane do tej pomocy przez lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej osoby i rodziny oraz osoby bezdomne będą otrzymywać wszystkie wymienione artykuły, wyłącznie w paczkach żywnościowych – w łącznej wadze jednej paczki 7,3 kg. Zarząd Śląskiego Banku Żywności mając na uwadze niesienie realnej pomocy zdecydował
o przeznaczeniu na jednego beneficjenta w tym podprogramie > 3 paczek żywnościowych.

Zasady uzyskania pomocy:

  • Każda paczka przysługuje jednej osobie w rodzinie

  • Każda paczka waży 7,3 kg. Znajdziecie w niej Państwo: mleko 2 litry, mielonkę wieprzową 0,80 kg, olej1 litr, cukier 2 kg, makaron 1,5 kg.

  • Z tej formy pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby, których dochody nie przekraczają:

    • 813 zł netto - osoby samotne,

    • 684 zł netto na osobę w rodzinie.

Aby otrzymać żywność w ramach PO PŻ, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w celu otrzymania skierowania i podpisania oświadczenia niezbędnego do udzielenia pomocy. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie kierować swoich podopiecznych do wyłonionych przez Bank organizacji, które będą prowadzić dystrybucję produktów z zasobów Banku. Wsparcie żywnościowe otrzymają osoby indywidualne oraz rodziny a także osoby bezdomne znajdujące się w ocenie Ośrodka w najtrudniejszej sytuacji bytowej.

Dystrybucją żywności i wydawaniem skierowań dla mieszkańców Gminy Wilamowice zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilamowicach
ul. Rynek 1

godz. pracy Ośrodka:

pn., wt., czw. od 7:30 do 15:30

śr. od 7:30 do 16:30

pt. od 7:30 do 14:30