01.07.2022
Imieniny: Bogusza, Haliny i Mariana
...

Jesteś tutaj

V Przegląd Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia

Wersja do wydruku

Kolędowanie to nic innego, jak kontynuacja ludowych tradycji i przekazywanie je kolejnym pokoleniom, to prezentacja, zachowanie oraz ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi. Ponadto jest to promocja obszarów wiejskich w celu zwiększenia jej atrakcyjności np. turystycznych oraz integracja społeczności wiejskich.  Styczeń jest miesiącem w którym prezentują się grupy kolędnicze, Zespoły Regionalne, chóry, z przepięknymi dawnych mało znanych kolęd czy pastorałek. Taki też był cel V Przeglądu Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia. 

26 stycznia br. Rejonowy Związek, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Wiślańskie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Wisła i Samorząd Województwa Śląskiego, przy ogromnej życzliwości i wsparciu Burmistrza Miasta Wisła, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz Agencji Rynku Rolnego w Katowicach zorganizowali w „Perle Beskidów” przegląd kolęd i pastorałek. Przedsięwzięcie to było dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 „Wsparcie działań na rzecz zachowania i ochrony tradycji oraz dziedzictwa i krajobrazu kulturowego wsi”. W przeglądzie tym wzięło udział 18 Zespołów KGW z województwa Śląskiego i części Małopolski, łącznie wystąpiło ponad 320 wykonawców. Z naszej Gminy zaprezentowały się: Zespół „Dankowianie” z Dankowic, „Echo” z Hecznarowic i  Z.R.”Pisarzowianki” z Pisarzowic.

Atmosfera była wspaniała, wspólny  z zespołami i zaproszonymi gośćmi śpiew kolęd i pastorałek rozlegał się po całym Placu B. Hoffa. Było barwnie i kolorowo od strojów i uśmiechniętych twarzy wszystkich obecnych na sali WCK., a na zewnątrz śnieg skrzący się na szczytach górskich skąpany w promieniach słońca, emanował pozytywną energią na wszystkich obecnych. Na zakończenie każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom , upominki - w tym przepiękne szklane anioły malowane przez artystkę Ewę Lazar z Wisły. Wykonawcy udowodnili, że wielopokoleniowe i lokalne tradycje warto kontynuować. Patronat medialny pełniły: Portal Internetowy OX, Beskidzka 24, Dziennik Zachodni i Głos Ziemi Cieszyńskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom (których nie sposób tu wyliczać) i uczestnikom za tak wspaniałą atmosferę i organizację Przeglądu Kolędniczego.

 

Przewodnicząca KGW Pisarzowice- Cecylia Puzoń

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN