10.08.2022
Imieniny: Bianki, Borysa i Wawrzyńca
...

Jesteś tutaj

W obronie zagrożonych języków - relacja z międzynarodowej konferencji w Wilamowicach

Wersja do wydruku

W dniach 11-13 czerwca br. w Wilamowicach pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza, Ambasadora Meksyku w Polsce Ricardo Villanueva Hallal’a, Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki oraz Burmistrza Wilmowic Mariana Treli odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona ginącym językom, a dokładniej kompleksowym modelom badań oraz ich rewitalizacji.

Uroczysta inauguracja miała miejsce w sali bankietowej restauracji „Rogowa” w trakcie której zastępca burmistrza Wilamowic Stanisław Gawlik przywitał organizatorów konferencji oraz specjalistów i naukowców praktycznie z całego świata: Rosji, Wielkiej Brytanii, Australii, Meksyku, Japonii i Niemiec. By przybliżyć uczestnikom spotkań naszą niespotykaną kulturę, w tym język wilamowski,  z występem zaprezentował się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice”, o rewitalizacji języka referat wygłosił również jego miłośnik Tymoteusz Król oraz prezes Stowarzyszenia „Wilamowianie” Justyna Majerska. O tym, że o języku wilamowskim jest głośno nie tylko w kraju, przekonali się wszyscy zebrani, a to za sprawą mieszkańca Sydney… Carlo Ritchie napisał bowiem w tym języku książkę dla dzieci, która została zaprezentowana w trakcie konferencji, a następnie na ręce Stowarzyszenia „Wilamowianie” przekazał 100 egzemplarzy tej publikacji.

 Podczas trzech dni konferencji odbyło się sześć sesji naukowych poświęconym głównie trzem zagrożonym językom w dwóch krajach: nahuatl w Meksyku (język używany kiedyś przez Azteków), łemkowskiemu oraz wymysorys w Polsce. W trakcie spotkań nastąpiła wspólna wymiana doświadczeń, wypracowano sposoby prowadzenia badań nad ginącymi językami oraz zastanawiano się nad praktycznym przeciwdziałaniu ich wymieraniu, bowiem jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu zachowania ciągłości ich używania to języki Łemków, Wilamowian czy Azteków odejdą w zapomnienie.

W czwartkowe popołudnie w Gminnym  Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego odbyło się oficjalne otwarcie wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenie „Wilamowianie” „Język wilamowski kiedyś i dziś”, podczas której zaprezentowana została historia języka wilamowskiego , oryginalne rękopisy i wydawnictwa. Ciekawym punktem międzynarodowej konferencji była również premiera sztuki „Mały Książę” przedstawionej w  języku wilamowskim oraz wspomnienie jednego z tutejszych poetów piszących w języku wilamowskim, Józefa Gary.

Organizatorem konferencji był Uniwersytet Warszawski we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Stowarzyszeniem na rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie”.

MJ

 

 

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN