26.10.2021
Imieniny: Ewarysta, Lucyny i Lutosławy
...

Jesteś tutaj

Warsztaty gimnazjalistów z Wilamowic na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Wersja do wydruku

W dniu 25 września 2014r. uczniowie Gimnazjum z Wilamowic uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Fizyki i na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Program  tegorocznych „Osobliwości Świata Fizyki” obejmował trzy wykłady wraz z pokazami:

1. „Od huśtawki do rezonansu magnetycznego”.
2. „Dźwięczna fizyka”.
3. „W teatrze wysokich napięć”.

Zwłaszcza ostatnie zajęcia zelektryzowały uczestników, którzy na własnej skórze przekonali się o „mocy” ładunków elektrycznych. Dowiedzieliśmy się m.in. do czego służy klatka Faradaya, jak uniknąć porażenia piorunem, czy nasze ciała mogą generować wysokie napięcie i czy ładunek elektryczny można trzymać w butelce.

Zajęcia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska wprowadziły nas w świat anatomii i fizjologii człowieka.  Obejmowały trzy moduły:
1. Anatomia inaczej.
2. Badamy wewnętrzne stany.
3. Człowiek – maszyna.

Na warsztatach mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in.: jak wyglądają zastawki serca, jak od środka wyglądają nerki, czy nasze ciało może być klawiaturą, jak wykonuje się EKG i bada pracę mięśni szkieletowych. Zapewne w pamięci uczestników pozostanie sekcja organów: serca i nerek, w których przeprowadzeniu pomagała nasza odważna koleżanka.
Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej wycieczce naukowej tym razem na Uniwersytet Jagielloński, która odbędzie się na wiosnę 2015 r.

AS

Projekty unijne

Projekty MKiDzN