17.09.2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty i Narcyza
...

Jesteś tutaj

Warsztaty tworzenia wieńców dożynkowych na tegoroczne Dożynki Gminy Wilamowice

Wersja do wydruku

W tym roku kalendarzowym nie zabrakło w programie działalności GCDT w Pisarzowicach warsztatów tworzenia wieńców dożynkowych. W tym roku został wykonany wieniec z kategorii kompozycje „Młyn” i wieńce płaskie. Warsztaty były prowadzone przy wsparciu finansowym M-GOK w Wilamowicach. Uczestnikami były nie tylko członkinie KGW „Strażniczki Tradycji”, ale i panie z CafeART, młodzież i mieszkanki Pisarzowic.

A zaczęło się tak... panie wraz z młodzieżą na początku lipca ścinały pszenicę i owies. Zboże to suszyło się z dala od gryzoni polnych. Była też lekcja koszenia zboża kosą i robienia snopków oraz stawiania babki. Następnie dzięki udostępnionym pomieszczeniom w Fest-Park przez dwa dni trwały warsztaty tworzenia wieńców dożynkowych pod czujnym okiem projektantki pani Urszuli Kucharskiej i przy jej ogromnej pomocy. Stelaż wykonał jak co rok nasz kolega Zbyszek. Warsztaty były nie tylko wspaniałą zabawą, śmiechem, „słodziutkimi ploteczkami”, ale wytężoną pracą, czasami też i w wielkim skupieniu. Zwinne paluszki pań plotły warkocze, robiły bukieciki, wiązały, splatały i dobierały kolorystykę. Czasami tę ciszę zakłócało gdakanie kur, zwłaszcza kiedy dumna kura zniosła jajko oznajmiając to całemu światu. Była to też wspaniała lekcja dla młodzieży. Typowa wiejska sielanka.

Dziękujemy serdecznie za umożliwienie prowadzenia warsztatów na łanach pszenicy i owsa, a także ofiarowanie zboża na wieńce dożynkowe państwu Anecie i Tomaszowi Kubiczek oraz Halinie i Jerzemu Zemanek.

Zapraszamy na Dożynki Gminy Wilamowice, które odbędą się 5 września w Pisarzowicach.

Przewodnicząca C. Puzoń

 

ZDJĘCIA: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/warsztaty-tworzenia-wie-c-w-do-ynkowych-na-tegoroczne-do-ynki-gminy-wilamowice