27.11.2022
Imieniny: Franciszka, Kseni i Maksymiliana
...

Jesteś tutaj

Święto Kobiet 2015

Wersja do wydruku

Marzec wyjął grosik srebrny
właśnie będzie mu potrzebny
do kwiaciarni Marzec pobiegł
kupić bukiet

na Dzień Kobiet

tradycyjnie nazwany „8 Marca”. To Święto wszystkich Kobiet na całym świecie. Obchodzone jest corocznie jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet .Ale pierwsze wzmianki na temat czczenia płci pięknej pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie mężatki o nienagannej reputacji przygotowywały festyn ku czci bogini życia i śmierci. Także w  starożytnym Rzymie istniało święto kobiet zwane - Matronalia- które to obchodziły mężatki na początku wiosny, w pierwszym dniu marca. Było ono związane z nowym rokiem, macierzyństwem. Matronalia były świętem religijnym. Kolorowa, a zarazem dostojna procesja kobiet przyodzianych na ten dzień w najlepsze szaty, niosła naręcze kwiatów, kadzidła do świątyni Junony.
W Pisarzowicach ten dzień jest wpisany w tradycję Koła Gospodyń Wiejskich i jest dniem szczególnym dla naszych pań. Zawsze jest odświętnie, kolorowo i wesoło.
7 marca na sali OSP w Pisarzowicach nie zabrakło członkiń Koła oraz dostojnych gości.
Nie zabrakło panów w osobach;  Burmistrza Wilamowic pana Mariana Treli, pan Aleksandra Nowaka Dyrektora Gminno-Miejskiego Ośrodka Kultury w Wilamowicach, Prezesa GS „Samopomoc Chłopska” w Wilamowicach pana Józefa Gawlika, Prezesa BS w Wilamowicach pana Tomasza Królickiego z żoną, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej pana Władysława Carbola, włodarza naszej miejscowości pana Stanisława Peszela z żoną Krystyną, Prezesa Kółka Rolniczego Bolesława Kubiczka, prezesa OSP Jana Nikla z żoną Janiną, Dyrektora Gimnazjum pana Macieja Żarskiego z żoną.
Obecne  również na sali były Panie piastujące funkcje dyrektorów czy prezesów ,a były to Radna Powiatu pani Dorota Nikiel piastująca również funkcje Prezesa UKS „Sokół”, Dyrektor Szkoły Podstawowej Lidia Dziubek z mężem i Dyrektor Przedszkola pani Grażyna Jurasz, pani Urszula Kucharska z mężem Tomaszem, pani Prezes Koła Emerytów i Rencistów Monika Mleczko.
Oczywiście obecni byli niezastąpiony kierownik muzyczny Zespołu Stanisław Olearczyk,  Zespół Regionalny „Pisarzowianki” cały w pięknej krasie i pani Bogusława Kubiczek –choreograf zespołu oraz pozostali przedstawiciele działający w naszej miejscowości, sponsorzy, których to nie sposób wszystkich wymienić.
Obecni panowie składali na ręce przewodniczącej przepiękne bukiety kwiatów wraz z życzeniami wytrwałości w pracy społecznej, zdrowia, składali również kwiaty jubilatkom, które obchodziły swoje 70-lecie i 80-lecie urodzin.
Zespół Regionalny „Pisarzowianki” uświetnił także radosną atmosferę śpiewem i tańcem, a panie z KGW dopieszczały wszystkich obecnych pysznym i sutym jadłem.
Nie wszystkie zaproszone Panie mogły być z nami, a to z różnych względów; w tym roku grypa przeszkodziła pani Małgorzacie Handzlik, pani Renacie Franasik być z nami, ale za pośrednictwem emaili przesłały gorące życzenia dla wszystkich Pań zebranych na sali w OSP, także nie mogły być z nami Panie; Pani Prezes Rej. Zw. KRiOR w Bielsku-Białej pani Danuta Kożusznik, wiceprzewodnicząca Woj. Rady Kobiet w Katowicach pani Łucja Krutak i Przewodnicząca Rej. Rady Kobiet Antonina Górna, które to w swoich organizacjach spędzały mile czas z członkiniami Kół z okazji tego święta i  przesłały bukiet wspaniałych życzeń dla… „Kobiet zgromadzonych na Sali OSP w Pisarzowicach od Kobiet z Cieszyna, Frydka, Mesznej”.
Z okazji Święta Kobiet  Zarząd wraz z członkiniami na spotkaniu zorganizował kwestę na rzecz najmłodszej „KOBIETKI” Klaudii, która to od wielu lat zmaga się z chorobą nowotworową.
Podczas kwesty uzbierano kwotę: 785zł. którą to wręczono przedstawicielce rodziny, która jest członkinią Koła KGW w Pisarzowicach.
Panie z Koła bardzo gorąco dziękują wszystkim; za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość.

C.Puzoń- przew. KGW Pisarzowice

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN