28.09.2023
Imieniny: Libuszy, Wacławy i Wacława
...

Jesteś tutaj

WILAMOWSKIE ŚMIERGUSTY 2023

Wersja do wydruku

W dniach 27 i 28 maja w Wilamowicach odbyły się „Wilamowskie Śmiergusty 2023”- Święto Lokalnej Kultury Ludowej, zorganizowane  w ramach projektu finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. Organizatorem imprezy była Gmina Wilamowice i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.

Imprezę otworzył Marian Trela, burmistrz Wilamowic w towarzystwie delegacji miast partnerskich: Dolní Benešov z Republiki Czeskiej,  Rajeckich Teplic ze Słowacji, Županja i  Klanjec w Chorwacji, Dolnego Benesova z Czech  oraz: Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy, Wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, Posła na Sejm RP Małgorzaty Pępek, Asystenta Posła na Sejm Mirosławy Nykiel - Bartosza Sykuły, Wicestarosty Powiatu Bielskiego Andrzeja Kamińskiego, Członka Zarządu Powiatu Doroty Nikiel  oraz wójtów z zaprzyjaźnionych gmin z Powiatu Bielskiego.

Elementem poprzedzającym oficjalne otwarcie była gra terenowa „Fymela Śrop” („Tropem iskry”), której kanwa osnuta została na podaniach i legendach wilamowskich. Motywy wilamowskie przeplatały się również w warsztatach artystycznych Mulkjadrymuł, co w języku wilamowskim znaczy motyl. „Skarby z wilamowskiej szafy”, „Rozkwitamy”, „Kukuryku na patyku”, „Eko torby”, „Warsztaty tworzenia kukieł śmierguśników” zakończone tańcem kukieł, „Rybakomalarze”, „Memory Folk”, „W krainie baniek”, to tylko nieliczne propozycje warsztatowe, w których pojęcie wieku uczestników kompletnie się zatarło. Przez dwa dni spotkań, na scenie wystąpiły zespoły regionalne działające na  terenie naszej gminy: Zespół Regionalny Wilamowice działający  przy Stowarzyszeniu na rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice "Wilamowianie",  Zespół  Regionalny Cepelia Fil  Wilamowice  działający przy  Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym  pod nazwą "Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia-Wilamowice-Fil", Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy "Echo",  Zespół Regionalny  "Pisarzowianki" , Zespół Regionalny  "Dankowianie",  Zespół Regionalny  Zasolanie i Zespół Regionalny Tradycja, grupy taneczne ze szkoły Tańca Stereo i Szkoły Tańca Cubana. Nie mogło zabraknąć koncertów orkiestr dętych : Orkiestry Dętej z Wilamowic oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Pisarzowic, jak również prezentacji tanecznych mażoretek "Nemezis" i "Gracja"  .

W niedzielę na wilamowskiej scenie brylowały dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli gminy. Ich kolorowe prezentacje to wynik ogłoszonego wcześniej przez MGOK  konkursu „U nas jest najlepiej”, konkursu fotograficznego „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” oraz konkursu na najpiękniejszy strój śmierguśnicki. Uczniowie wnieśli dużo radości i koloru do korowodu, który w niedziele po uroczystej mszy, która odbyła się w Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego,  przemaszerowali wraz z wszystkimi uczestnikami imprezy na płytę boiska, gdzie impreza miała miejsce. Również w niedzielę po raz pierwszy uczestnicy imprezy wzięli liczny udział w ustanowieniu rekordu w tańcu „chodzonego wilamowskiego”. Organizatorzy mają nadzieję, że ten punkt programu stanie się nową tradycją na Wilamowskich Śmiergustach.  Nie obyło się bez tradycyjnych już degustacji wyśmienitych przysmaków, przygotowanych  przez niezastąpione członkinie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy. Jak zwykle stanęły na wysokości zadania!

W trakcie obu dni trwania imprezy na scenie wystąpili : zespół „The Postman”, zespół „Pieczarki”, „Retrospekcja”, „Pozytywnie nakręceni”, do zabawy tanecznej przygrywał zespół „Replay”. W nawiązaniu do tradycji zielonych świątek w sobotnią noc wystąpił Teatr Ognia „Tesserakt”. Ich prezentacji towarzyszył taniec ogromnych kukieł ubranych w kolory tradycyjnego stroju wilamowskiego, wykonanych przez uczestników wydarzenia.

Dodatkową atrakcją był również pokaz ratownictwa technicznego prowadzony przez strażaków z jednostki OSP Wilamowice oraz Fundacji Pomocy Maltańskiej - Maltańska Służba Medyczna z siedzibą w Katowicach.

Elementem zamykającym drugi dzień imprezy był niesamowity pokaz laserów, przygotowany przez firmę Laserprofi Piotra Syrenicza, który zakończył dwudniowe spotkania z kulturą, tańcem i śpiewem.

Przy przepięknej pogodzie zarówno goście jak i mieszkańcy bardzo licznie przybyli na imprezę. Nie zabrakło różnorodnych stoisk gastronomicznych, wesołego miasteczka i wielu innych atrakcji. Należy wspomnieć, że imprezę wsparli sponsorzy, w tym Gaz System S.A – Operator Gazociągów Przesyłowych - partner wydarzenia, którym organizatorzy serdecznie dziękują, ponieważ poprzez ich znaczące wsparcie wymienione wyżej działania były możliwe!

Tegoroczne „Wilamowskie Śmiergusty 2023” - Święto Lokalnej Kultury Ludowej” przeszły już do historii, więc nie pozostaje nic innego jak powiedzieć „do zobaczenia za rok”!

GAZ-SYSTEM S.A. partnerem w organizacji imprezy Wilamowskie Śmiergusty 2023

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

Więcej informacji o firmie pod adresem: www.gaz-system.pl

Logotyp_-_wersja_pantone.jpg

Sponsorzy wydarzenia:

Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2023
EKO-WTÓR Sp. z o.o.
FCA Poland S.A.
GAZ-SYSTEM S.A.
„AQUA” S.A.
„LAMAX” Walewski Maksymilian
IBG INSTALBUD Sp. Z o.o.
Przedsiębiorstwo Budowlane „DERMEX” Sp. z o.o.
SANIT-TRANS Sp. z o.o.
F.P.H.U. PLASTECHNOBUD Ewa Kuczmierczyk
Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe STERNAT MAREK
BESKIDZKI BANK SPÓŁDZIELCZY
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO-HANDLOWE „JEMAR” Jekiełek Marek
PRACOWNIA PROJEKTOWA mgr inż. Krzysztof Hałat
RAFNAR Sp. z o.o.
P.H.U.”PIONEX” Piotr Gabryś
REKORD SI Spółka z o.o.
ABS BANK SPÓŁDZIELCZY
Firma Usług Transportowych s.c Barbara i Wiesław Sporysz
TECHMASTER Sp. z o.o.
MIRBUD S.A.
Projektowanie i Nadzór w Budownictwie inż. Łukasz Chmiel
Firma Kamrat
IRP INWESTYCJE-ROZWÓJ-PERSONEL Jarosław Niemczyk
PUH JURCZAK Sp. z o.o.

DJI_0996.JPG

4M1A1457.JPG

4M1A1465.JPG

4M1A1466 — kopia.JPG

4M1A1474.JPG

4M1A1484.JPG

4M1A1512.JPG

4M1A1530.JPG

4M1A1576.JPG

4M1A1577.JPG

4M1A1599.JPG

4M1A2039.JPG

4M1A2040.JPG

4M1A2052.JPG

4M1A2069.JPG

4M1A2071.JPG

4M1A2180_0.JPG

4M1A2189_0.JPG

4M1A2220_0.JPG

4M1A2237.JPG

4M1A2244.JPG

4M1A2304.JPG

DSC00915.JPG

DSC00954.JPG

DSC00961.JPG

4M1A2306.JPG

4M1A2308.JPG

DJI_0009_1.JPG

DJI_0939_1.JPG

DJI_0944_0.JPG

DJI_0954.JPG

DJI_0961.JPG

DJI_0990.JPG