07.12.2022
Imieniny: Agaty, Dalii i Sobiesława
...

Jesteś tutaj

Zespół Regionalny Cepelia Fil - Wilamowice na "48 Sokacko Sijelo"

Wersja do wydruku

W dniach 13-15 lutego Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” uczestniczył w Imprezie Folklorystycznej 48 „Šokačkie Sjelo”. Wyjazd ten był debiutem scenicznym niektórych młodych tancerzy.

Piątek był dniem, w którym mogliśmy zaznajomić się z miastem Vinkovci i zarazem wypocząć po nocnej podróży w hotelu „Minus”. Nasza kierowniczka p. Jolanta Danek została zaproszona  po raz trzeci do udziału w 5-osobowym jury na imprezie Šokački Cvet. Były to wybory miss stroju regionalnego, w którym ocenie podlegały nie tylko stroje, ale i pierwsze wrażenie jakie wywarła dziewczyna na jury oraz w jaki sposób uczestniczka opowiadała o noszonym przez siebie ubiorze. Najczęściej dziewczęta prezentowały ponad 100 letnie stroje, które znajdowały się w posiadaniu ich rodzin.
Miasto Vinkovci, gdzie nocowaliśmy leży w województwie  vukovarsko-srijemskim, to położony najbardziej na wschód rejon Chorwacji, znajdujący się przy urodzajnym wybrzeżu Dunaju, z rozległymi, zielonymi równinami. Jest to obszar licznych pomników dziedzictwa kulturowego i historycznego, interesujących, tradycyjnych obyczajów, dobrze zachowanej przyrody i wyjątkowych krajobrazów. Nasi chorwaccy przyjaciele spędzali z nami czas w domowej atmosferze wśród kulenu (lokalnej kiełbasy) oraz innych typowych potraw oraz wyrobów cukierniczych.
Odwiedziliśmy najsłynniejszy piwnice winne - Iločki Podrumi, wytwarzające najbardziej znane miejscowe wina: graševina, traminca, pinot i chardoney. O lokalnych winach usłyszeliśmy bardzo wiele, a do ciekawostek należy fakt, że lokalne wina podawane były w trakcie przyjęcia weselnego na dworze królewskim w Windsorze (przy zaślubinach księcia Wiliama z Kate Middleton).
Na terenie województwa vukovarsko-srijemskiego położone są również dwa zamki o wyjątkowym znaczeniu historycznym: zamek rodziny Eltz w Vukovarze, który zwiedzaliśmy podczas wcześniejszego pobytu oraz rodziny Odeschalchi w miejscowości Ilok, który odwiedziliśmy tym razem. W obu budynkach znajdują się Muzea Miejskie, które pomimo chwilowej rekonstrukcji, otwarte są dla odwiedzających.
Sobota upłynęła nam na zwiedzaniu natomiast zwieńczeniem wieczoru był koncert naszego Zespołu wraz z Orkiestrą Dętą z Wilamowic na imprezie „Šokačkie Sjelo. Zatańczyliśmy wilamowski program, po którym wystąpiła wspomniana Orkiestra Dęta.
Wrażeń było mnóstwo zarówno dla uczestników występujących na scenie jak i dla oglądających. Po występie odbyła się uroczysta kolacja w Restauracji „Ivana” w Żupanji ze wszystkim uczestnikami festiwalu a było nas 800 osób. Wspólne tańce wraz z chorwackimi przyjaciółmi, których zawsze chętnie się  uczymy na długo zapadną w naszą pamięć. 

Poniżej fotogaleria:

 

 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN