24.05.2022
Imieniny: Joanny, Zdenka i Zuzanny
...

Jesteś tutaj

Zmarł Józef Gara – poeta piszący w języku wilamowskim i wielki miłośnik kultury wilamowskiej

Wersja do wydruku

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 10 lipca zmarł w wieku 84 lat wielki znawca języka wilamowskiego, miłośnik kultury wilamowskiej i poeta piszący wiersze i piosenki w języku wilamowskim - Józef Gara.

Pan Józef Gara należał  do ostatniego pokolenia ludzi wychowanych w tradycyjnej kulturze wilamowskiej.

Myśl utrwalenia języka wilamowskiego w formie wierszy i piosenek rodziła się w umyśle Józefa Gary od dawna. Wiedząc, że zna świetnie ten język, dziennikarze, miłośnicy i badacze  dawnych zwyczajów z kraju i zagranicy często prosili pana Józefa Garę, aby  zaprezentował jego brzmienie. Józef Gara w ostatnich latach swojego życia stwierdził, że najpiękniej w języku wilamowskim zabrzmią obrazy dawnego, przemijającego świata, który w rzeczywistej lub wyimaginowanej formie sam sobie stworzył. Idea ta zrodziła się z tęsknoty za latami młodości, która zaowocowała najpierw wierszami, a później piosenkami zebranymi w publikacjach wydanych własnym nakładem oraz przy wsparciu M-GOK.

Wraz z odejściem pana Józefa Gary tradycyjna kultura Wilamowic poniosła wielką stratę.

Wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie zmarłego składają Burmistrz, władze samorządowe Gminy Wilamowice oraz dyrekcja M-GOK Wilamowice.