15.06.2021
Imieniny: Jolanty, Lotara i Wita
...

Jesteś tutaj

Pisarzowianki

Wersja do wydruku

Zespół Regionalny „Pisarzowianki” powstał w styczniu 1999 r. z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach. Liczy 24 osoby, zajęcia taneczne odbywają się w każdy wtorek, w WDK Pisarzowice. Mecenat nad zespołem pełni M-GOK w Wilamowicach, WDK oraz Rada Sołecka w Pisarzowicach. Akompaniatorem zespołu jest Stanisław Olearczyk, choreografem Bogumiła Kubiczek, kierownikiem Cecylia Puzoń. Repertuar zespołu to prawie 300 różnych piosenek prezentujących folklor pogranicza śląsko-krakowsko-beskidzkiego. W programie znajdują się sentymentalne ballady, figlarne i czasami nawet rubaszne przyśpiewki, a lekki taniec w takt śpiewanych melodii, daje okazję do wspólnej zabawy. Zespół prezentuje się na uroczystościach środowiskowych w Pisarzowicach, bierze udział w imprezach na terenie gminy Wilamowice („Wilamowskie Śmiergusty”, „Pisarzowskie Sobótki”).

Zaprezentował gminę w przeglądach na terenie powiatu m.in.: w Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej w 2002 r., w Biesiadach Folklorystycznych w Starym Bielsku, w Przeglądzie Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Jaworzu w 2009 r. Zespół uczestniczył w Spotkaniach Folklorystycznych towarzyszących Targom Sztuki Ludowej w Krakowie w 2007, 2008 i 2009 r., Spotkaniach Folklorystycznych w Opavie (Czechy). Do sukcesów „Pisarzowianek” zaliczyć możemy: III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Spółdzielczych "Tęcza Polska" w Polanicy - Zdroju w 2008 r. oraz II miejsce w Przeglądzie Zespołów Spółdzielczych w Chorzowie. W ubiegłym roku zespół wziął udział w Przeglądzie Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Wiśle, w Przeglądzie Zespołów w Dąbrowie Górniczej, w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy-Zdroju Zdroju oraz wystąpił na Słowacji w miejscowości Horna Suca.

„Pisarzowianki” w ostatnich czterech latach wystąpiły na Pikniku Parafialnym oraz spotkaniu integracyjnym w Noc Andrzejkową w Starym Bielsku, w Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach, na imprezach okolicznościowych w Pisarzowicach (dożynki parafialne, spotkania Koła Emerytów i Rencistów w Pisarzowicach, „Dzień Kobiet” KGW Pisarzowice, imprezach OSP w Pisarzowicach), w Rejonowym i Wojewódzkim Przeglądzie Kolędowym od trzech lat, w Rejonowych i Wojewódzkich Przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich w Wiśle, Brennej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Skoczowie, od dwóch lat w  Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych organizowanym przez ROK w Bielsku-Białej, corocznie w „Wilamowskich Śmiergustach”, od ponad pięciu lat bierze udział w Festiwalu Dychovych Hudieb „Około Sůče” w Hornej Sůčy na Słowacji oraz prezentował się na „Cepeliadzie” w Krakowie, Świebodzicach, Bystrzycy Kłodzkiej i Polanicy Zdroju. 

 

   

 

 

Kontakt:
Stanisław Olearczyk – tel. 33 845 76 46

Projekty unijne

Projekty MKiDzN